İletişim-Destek: 0312 321 0 222

Genel Bilgiler

İşitme ve İşitme Cihazları Hakkında bilgiler...
28
Ara

İşitme Kaybının Testi

İşitme Kaybının Testi


İşitme kaybının erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Herhangi bir işitme kaybından şüphelenirseniz komple bir işitme değerlendirmesi için derhal işitme uzmanına danışınız. İşitme değerlendirmesinin tipik olarak parçası olan testler aşağıdadır.

Odyometrik Test

Duyabileceğiniz en yumuşak tonları ölçmek için özel bir makine (odyometre) kullanılır. Çeşitli seviyelerde, düşükten yükseğe çeşitli ton/perdeler duyacaksınız. Test edilen perdeler, günlük konuşmada bulunanları kapsar. Tonları duyduğunuz zaman elinizi kaldırmanız veya bir tuşa basmanız istenecektir. İşitme uzmanı, cevaplarınıza dayanarak, her perdede duyabileceğiniz en yumuşak tonları belirleyip bunları odyogram adı verilen bir grafiğe kaydedecektir. Odyogram, sizdeki işitme kaybının tip ve derecesinin tespitine yardımcı olur.

İnımitans Testi

Bu testler, orta kulağın sesi iletme yeteneğini ölçer. Bu testler, orta kulak boşluğunda sıvı birikimi, kulak zarında delik veya orta kulakta başka problemler olduğunu tespit edebilir.

Konuşma Testi

Değerlendirmeniz esnasında sizden sadece çeşitli tonlara cevap vermeniz değil aynı zamanda ya sözcük ya da cümle şeklinde konuşmayı dinleme ve cevap vermeniz de istenecektir. Bu sayede, işitme uzmanınız konuşmayı tespit ve ayırt etme yeteneğinizle ilgili bilgileri elde etmiş olacaktır.

Leave a Reply